dunyanin-en-tehlikeli-sehirleri

Tatilinizi daha iyi değerlendirebilmek için seyahat planları yapıyorsanız ve hangi ülkeye gideceğinize karar vermek istiyorsanız; araştırmanız gereken ilk detayın gideceğiniz yerin güvenilir olup olmadığıdır. Bazı şehirler yerel halk için tehlikeli olabileceği kadar aynı zamanda turistler için de son derece tehlikeli olabilmektedir. Bu şehirlere seyahat etmeyi düşünüyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Ayrıca yurtdışı seyahatleriniz öncesinde seyahat sağlık sigortası yaptırmanız da vize onayınızın çıkması ile birlikte can ve mal güvenliğiniz açısından da son derece önemlidir.

Cape Town – Güney Afrika

Cape Town, turistler için tehlikeli olan şehirler arasındadır. Modern ve zengin gözüken Cape Town’da yaşayan halkın maddi durumları ise kötüdür. Bu sebeple şehre gelen turistler bölge halkı için altın değeri taşıyor.

Guatemala Şehri – Guatemala

Karayipler’in en popüler lokasyonları arasındadır. Karayipleri gezmek istiyorsanız ve Guatemala’yı tercih ettiyseniz; şehirde uyuşturucu çetelerinin ve rüşvetçilerin çok fazla olduğunu unutmamalısınız. Şehirdeki polis teşkilatı da turistleri koruyamayacak kadar zayıf durumdadır.

San Pedro Sula – Honduras

Uyuşturucu kullanım oranlarının yüksek olduğu şehrin merkez kısımlarında turistler sık sık hırsızlık olayları ile karşılaşırlar. Dünyanın en şiddet dolu şehirleri arasındaki San Pedro Sula’yı gezerken dikkatli olmalısınız.

Rio de Janeiro – Brezilya

Tehlikeli şehirler arasında Rio de Janeiro’da yer almaktadır. Dünyadaki en yüksek tecavüz suçu oranlarına sahip olan bu şehir, olimpiyatlara ev sahipliği yapmasına rağmen güvenilmez ve tehlikeli bir şehir olarak bilinir. Ancak bu bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız yerel halkın bile çok dikkatli olmak zorunda kaldığı Favela’dan kesinlikle uzak durmalısınız.

Caracas – Venezuela

2015 yılında dünyanın en yüksek ölüm oranlarına sahip olan Caracas şehrinde uyuşturucu kaçakçılığı, polislerin yetersizliği, yolsuzluk ve fakirlik gibi sorunlar vardır. Turist olarak bu şehri gezmek istiyorsanız son derece temkinli olmanızda fayda var.

San Salvador – El Salvador

Çetelerin şehri olarak da nitelendirilen Sal Salvador, tam anlamıyla belirli gruplar tarafından yönetilen bir şehirdir. Çetelerin polislerden bile daha güçlü olduğu şehirde 2012 yılında günde ortalama 17 cinayet gerçekleşmiştir. Polisler ile yapılan ateşkes sebebiyle ölüm oranları günde 5’e düşmüştür. Sal Salvador turistler için en tehlikeli şehirler arasında yer almaktadır.

Acapulco – Meksika

Tecavüz ve insan kaçırma suçlarının sık sık işlendiği Acapulco’da, cinayetten ölme oranları 700’e 1’dir. Turist olarak bazı şeylerin başınıza daha fazla gelme olasılığı ise daha fazladır. Ancak yine de gitmek istiyorsanız bölgeyi iyi araştırmalı ve otelinizden çok fazla dışarı çıkmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Kabil – Afganistan

Batıdan gelen turistlere pek sıcak davranmayan Kabil halkı, din, savaş, ve Amerikan askerlerinin rahatsızlığından dolayı kendi içine kapanık bir şehir olarak nitelendiriliyor. Amerikan askeri kelimesini kullanmanız bile artık Kabil halkı için bir savaş sebebi olabiliyor. Bu sebeple, dışarıdan gelen her turist Kabil halkına savaşı ve Amerikan askerlerini hatırlatıyor. Sırf bundan kaynaklı dışarıdan şehirlerine turist gelmesini istemiyorlar. Bu şehirden de uzak durmanız sizler için iyi olacaktır.

Mogadişu – Somali

Çok ünlü seyahat platformları dahi bu şehir için “Gitmeyin” uyarısında bulunabiliyor. Mogadişu pek çok farklı sebepten dolayı tehlikeli bir haldedir. Turist olarak buraya gittiğiniz zaman gerçek anlamda tedbirli olmanızda yarar vardır.

Halep – Suriye

Işid örgütünün yer aldığı Halep, insanları gözünü kırpmadan öldürebilecek bir terör örgütüne ev sahipliği yapıyor. Suriye’deki sürekli devam eden iç savaştan dolayı da bu ülkeye seyahat etmeniz son derece tehlikelidir. Halep şehrine gitmeden önce mutlaka iki defa düşünmelisiniz. Ayrıca gittiğiniz zaman güvende olabileceğiniz yerler dışına asla çıkmamalısınız.