Araçta Bırakılan Kişisel Eşyalar Hırsızlığa Davetiye Sunuyor

İnsan, aynı evi gibi aracının da kişisel mahremiyetinin sınırları içinde yer alıp, dışarıdan gelecek olumsuz etkilere karşı korunaklı; beklenmedik senaryolara karşı güvenli olmasını istiyor. Bakımından görünümüne kadar her şeyi ile ilgilenip, özen gösterilen araçlarımızın gerekli tedbirleri almamamız halinde güvenliklerinin azalacağını ve özellikle içinde yer alan kişisel eşyalarımızın durumuna dikkat etmezsek hırsızlığa açık olacağını unutmamalı.  Ne kadar tedbirli ve dikkatli olursanız olun, bir anlık dikkatsizlikle bile araçta bırakılan kişisel eşyalar hırsızlığa davetiye sunuyor.

Araçlarda Hırsızlığa Çözüm

Araçta bırakılan kişiler eşyalar hırsızlığa davetiye sunuyor ama bu duruma biraz önlem ve azıcık dikkatle engel olmak da mümkün. Bunun için öncelikle kısa bir süreliğine bile olsa aracınızdan ayrılacaksanız, kontağı kapatıp araç kapılarınızı mutlaka kilitleyin. Mahalledeki bakkaldan bir ekmek alıp çıkacağız, eczanenin önü boş, iki dakika içinde geri döneceğim, hızlı davranacağım gibi tedbirsiz düşünceler, geri döndüğünüzde görmek istemeyeceğiniz sürprizlerle karşılaşmanıza neden olabilir.

Aracınızın anahtarını, tescil belgesini, ruhsatını asla kolay erişilebilir; dışarıdan fark edilir yerlerde bırakmayın. Özellikle büyük şehirlerde otomobil hırsızlığı kadar, özel eşyaların da araç içinden kaşla göz arasında çalınabileceği düşüncesi aklınızdan çıkmasın. Aracınızı kısa süreliğine bile park edecekseniz otopark tercih edin. Ancak otopraklara da anahtarınızı teslim edeceğiniz için, güvenli olduğundan emin olduğunuz; kamera sistemi ile izlenen otparkları tercih edin. Araç plakanızın yazdığı bir makbuz veren ve anahtarı teslim ettiğiniz görevlilerin gerçekten görevli olduğunu teyit edecek otoparkları tercih edin.

Aracınızı otoparka teslim edecek de olsanız içinde değerli eşyalarınızı asla bırakmayın. Sadece çanta, cüzdan, cep telefonu, dizüstü bilgisayar gibi teknolojik cihazları değil iş ya da kişisel evraklarınızı da bırakmayın. Kişisel eşyalarınızın bazılarını yanınıza alamayacak durumda olursanız, dışarıdan görünecek bir yerde durmamalarına özellikle dikkat edin. Mümkünse bagaja kilitleyin.

Özellikle trafiğin yoğun, dur-kalk durumunun sık olduğu saat ve yerlerdeİ kırmızı ışıkta durduğunuzda araç camlarınızın kapalı, kapılarınızın kilitli olduğundan emin olun.

Aracınızı ve aracınızdaki eşyaları risklerden korumak için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. İhtiyaçlarınıza en uygun kasko hesaplama ve kasko değer listesi konularında Generali’ye danışabilirsiniz.px Araçta Bırakılan Kişisel Eşyalar Hırsızlığa Davetiye Sunuyor