2017 yılında yürütülen bir araştırmaya göre ortalama ev genişliğinin 119 metrekare olduğu Türkiye’de, yeni evlerin çoğunluğu eskiye kıyasla daha düşük metrekarelerde inşa edilmektedir. Aslında küçük bir evde yaşamanın daha az mobilya ihtiyacı, daha az temizlik ve daha düşük faturalar gibi birçok faydası bulunur. Ancak kısıtlı alandan en iyi şekilde faydalanmak için akıllıca çözümler bulmanız gerekir.

İşte küçük evlerde alandan kazanmak için sizin için bir araya getirdiğimiz en faydalı püf noktaları:

1. Katlanır mobilyaları benimseyin

Bir mobilya kullanılmadığında sadece size engel olur. Yatak ve yemek masası gibi katlanır mobilyalar kullanmak, alanı genişletmenin harika bir yoludur.

2. Çok amaçlı mobilyalar kullanın

Çalışma masası olarak kullanılabilen bir komodin ya da şifonyerin kaplayacağı alan yerine karyola altı depolama çözümleri sayesinde evinizde eşyalar için değil, kendiniz için daha fazla alan yaratabilirsiniz. Ne kadar fazla çok amaçlı mobilya kullanırsanız o kadar az mobilyaya ihtiyaç duyarsınız.

3. Depolama için duvar rafı kullanın

Zeminde yer kaplamayan depolama çözümleri her zaman kullanışlıdır. Hatta rafa takılan lambalar kullanarak ayaklı bir lambanın kaplayacağı alandan bile tasarruf edebilirsiniz.

4. Gardırobunuzu elden çıkarın ve ayaklı askılık kullanmaya başlayın

Küçük bir yatak odasına geniş bir gardrop sığdırmakta zorlanabilirsiniz. Aynı miktarda eşyayı daha esnek depolamak için, duvara dayayabileceğiniz bir ayaklı askılık kullanmayı deneyin. Hatta daha fazla alan kazanmak için tabanında ayakkabı rafı bulunan bir model bile alabilirsiniz. Ancak bu tür bir askı kullanıyorsanız, açıktaki giysilerinizin tozlanmasını önlemek için odayı düzenli olarak havalandırmak gerekir; bu durumda, pahalı veya resmi giysilerinizi elbise torbası ile asmak iyi bir fikir olabilir.

5. Evyenin kontrolünü ele geçirin!

Küçük bir mutfakta çalışma alanınızı genişletmek için bir evye tahtası ve evye üstü süzgeç kullanabilirsiniz. Bu tür küçük ev aletleri küçük mutfak sahiplerinin tekrar mutfakları ile barış yapmalarını bile sağlayabilir.

6. Vakumlu torbalar alın

Mevsimi geçen giysiler çok geniş bir alanı kaplayabilir ancak vakumlu torba kullanarak kapladıkları hacmi son asgari dereceye indirmeniz mümkün.

7. Esnek alanlar oluşturmak için kayar duvarlar kullanın

Bu, sürekli kullanılmayan geçici alanlar yaratmak için çok kullanışlı bir çözümdür; örneğin, misafiriniz varsa çok kısa sürede ayrı bir oda oluşturabilirsiniz.

8. Asma kat oluşturun

Dikey bir alanınız varsa, ziyan etmemek için yapabileceğiniz bir şey var. Asma tavan, depolamanın yanı sıra rahat uyuma veya oturma alanları da sağlayabilir.

9. Dijital ortamlara geçin

Kitap, CD ve DVD gibi fiziksel ortamlar, düşündüğünüzden çok daha fazla yer kaplar. E-kitaplara ve internet yayını servislerine geçerek fiziksel alandan büyük tasarruf edebilirsiniz.

10. Bahar temizliği yapın

Alan kazanmak istiyorsanız, bunun en iyi yolu eşyalarınızı düzenleyerek fazla eşyalarınızdan kurtulmaktır.

 

px Küçük evlerde büyük alanlar yaratmak mümkün!