Too busy for a dog? Best pet alternatives for every home

Köpek mi yoksa kedi mi? Evcil hayvan sahiplenmeyi düşünen birçok kişinin aklına ilk gelen bu dört ayaklı dostlarımız olur. Ancak köpek ve kedi beslemek çok fazla zaman, alan ve yirmi yıla varan süreler boyunca ilgi ister. Üstelik alerjinizin olmadığını varsayıyoruz!  

Neyse ki kolayca bakabileceğiniz bir evcil hayvan arıyorsanız çok sayıda seçeneğiniz var; özellikle de küçük bir evde yaşıyorsanız veya uzun yürüyüşlere çıkabileceğinizden emin değilseniz. Hangi hayvanları besleyebileceğinizden emin değilseniz, yabani hayvan statüsüne sahip ya da egzotik olarak nitelendirilen bazı kuş, kemirgen ve sürüngen türleri hariç olmak üzere, doğal ortamından uzakta olması refahını ve sağlığını etkilemeyecek olan kedi, köpek, kuş, balık, küçük kemirgenler ve sürüngenler evde beslenebilir. Tabii ki yasal haklarınızı ve hangi durumlarda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz de çok önemli.

Bu yazımızda çocuklar için ideal evcil hayvanlar da dahil olmak üzere köpeklere ve kedilere alternatif olabilecek evcil hayvanlara göz gezdiriyoruz. Siz ve aileniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olmak için ideal yaşam koşullarına ve ne kadar ilgilenmeniz gerektiğine de yer verdik. Şimdi tek yapmanız gereken bir isim bulmak! 

 

Balık

Zz0wZTI0MTYzY2E1MTUxMWVjOGUxZWY2NzM0MjdjOWI5YQ==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiMGUyNDE2M2NhNTE1MTFlYzhlMWVmNjczNDI3YzliOWEiXSwiZXhwIjoxNjUwMjk0NTg1fQ Bakımı kolay evcil hayvanlar

Rengarenk balıklarla dolu bir akvaryumdan güzel pek az şey vardır. Üstelik, balık beslemek çocuklara sorumluluk almayı öğretmenin harika bir yoludur. 

İdeal yaşam koşulları: Balıklar, sakin bir yerde bulunan geniş ve kapaklı bir akvaryuma ihtiyaç duyar. Sıcaklığı düzenlemek için bir ısıtıcı, ayrıca bir filtre sistemi ve aydınlatma gereklidir. Gizlenebilecekleri yerler sağlamak için süsler, taş parçaları ve bitkiler ekleyin. Akvaryumun suyunu her hafta kısmen değiştirin ve her iki ila dört haftada bir tamamen temizleyin. 

İlgi gereksinimi: Düşük

Ömür: Tropik balıklar için üç ila beş yıl, Japon balıkları için yirmi yıla kadar! 

Bilmeniz gerekenler: Birçok farklı balık ırkının ihtiyaçları da farklıdır, bu yüzden balıklarınız için ideal koşulları öğrenmeniz önemlidir.  

 

Hamster 

Zz0wZTFhY2M2MmE1MTUxMWVjYThmYzAyZDExMWQ0MmU2NQ==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiMGUxYWNjNjJhNTE1MTFlY2E4ZmMwMmQxMTFkNDJlNjUiXSwiZXhwIjoxNjUwMjk0NTg1fQ Bakımı kolay evcil hayvanlar

Tüylü ve arkadaş canlısı bu küçük hayvanlar genellikle büyük çocuklar için popüler evcil hayvanlardır. Üstelik, küçük bir evde yaşıyorsanız iyi bir seçenektir.  

İdeal yaşam koşulları: Hamster’lar farelere benzer bir yaşam alanına, koşabilecekleri kadar büyük bir alan sağlayan geniş, plastik tabanlı bir tel kafese ihtiyaç duyar. Eğlenmelerini ve sağlıklı kalmalarını sağlamak için oyuncak ve bir egzersiz tekerleği de ekleyebilirsiniz. Yemedikleri yiyecekleri veya kirli kumu her gün boşaltın ve haftada bir defa kafesi tamamen temizleyin.  

İlgi gereksinimi: Düşük – orta

Ömür: Üç ila beş yıl

Bilmeniz gerekenler: Bazı hamster ırkları yalnız yaşamayı tercih eder, bu yüzden bir eş almadan önce araştırma yapın. 

  

Tavşan

Zz0wZGMyZWFiYWE1MTUxMWVjYjQ2N2EyMjZmNmFkMmMxOQ==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiMGRjMmVhYmFhNTE1MTFlY2I0NjdhMjI2ZjZhZDJjMTkiXSwiZXhwIjoxNjUwMjk0NTg1fQ Bakımı kolay evcil hayvanlar

Akıllı, sevimli ve farklı kişiliklere sahip tavşanlar, eskiden beri kedilere ve köpeklere alternatif ev hayvanları olarak görülür.   

İdeal yaşam koşulları: Genel inanışın aksine, tavşanları kapalı alanda tutmak daha iyidir. Tavşanları rahatça zıplayabilecekleri geniş bir kafeste veya parmaklıklarla çevrilen bir alanda tutabilirsiniz, hatta önceden güvende olabilecekleri şekilde hazırlık yaptığınız bir odada serbest bırakabilirsiniz. Sosyalleşmekten ve onları eğlendirebilecek kutu ve oyuncaklardan hoşlanırlar.  

İlgi gereksinimi: Orta

Ömür: Sekiz ila on iki yıl

Bilmeniz gerekenler: Tavşanlar çok fazla sosyalleşmeye ihtiyaç duyar, bu yüzden dışarıda çok vakit geçiriyorsanız iki tavşan alabilirsiniz. 

  

Tavuk

Zz0wZGM2NDgxOGE1MTUxMWVjYjU1YWEyMjZmNmFkMmMxOQ==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiMGRjNjQ4MThhNTE1MTFlY2I1NWFhMjI2ZjZhZDJjMTkiXSwiZXhwIjoxNjUwMjk0NTg1fQ Bakımı kolay evcil hayvanlar

Genellikle dışarıda beslendikleri için çoğu zaman evcil hayvan sayılmasalar da bahçeniz varsa tavuk beslemek çok kolaydır. Üstelik leziz gezen tavuk yumurtaları da cabası!  

İdeal yaşam koşulları: Tavukların koşabilecekleri, egzersiz yapabilecekleri, uyuyabilecekleri ve tüneyebilecekleri geniş, çok katlı bir kümeste tutulması gerekir. Dışkıların ve yumurtaların her gün alınması, yeme içme ekipmanlarının her hafta temizlenmesi ve yatağın her ay değiştirilmesi gereklidir.  

İlgi gereksinimi: Orta

Ömür: Beş ila sekiz yıl

Bilmeniz gerekenler: Tavuklar arkadaş canlısı, sosyal kuşlardır. Bu yüzden, her gün onlarla konuşun, onları sevin, hatta arada sırada müzik dinletin.   

  

Sürüngenler

Zz0wZGMxMjE4MGE1MTUxMWVjYTZiOGY2NzM0MjdjOWI5YQ==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiMGRjMTIxODBhNTE1MTFlY2E2YjhmNjczNDI3YzliOWEiXSwiZXhwIjoxNjUwMjk0NTg1fQ Bakımı kolay evcil hayvanlar

Sürüngenlerle ilgilenenler için gekolar veya iguanalar da popüler evcil hayvanlar arasında sayılabilir.

İdeal yaşam koşulları: Soğuk kanlı canlılar olan sürüngenlerin ısıtıcı ve UV aydınlatma içeren uygun boyuttaki bir akvaryumda tutulması gerekir. Birçok ırk etçildir ve böcek yer, bu yüzden yemeleri için çekirge, kurt, hatta boyutlarına göre fare vermeye hazır olmalısınız. Tüm sürüngenler ele alınmaya uygun değildir; evcil hayvanınızı elinize almak istiyorsanız önceden alacağınız ırkın özelliklerini araştırın.  

İlgi gereksinimi: Orta – yüksek

Ömür: On ila on beş yıl

Bilmeniz gerekenler: Sürüngenlerin sağlıklı ve mutlu yaşaması için gereken ekipmanlar pahalı olabilir, bu yüzden evcil hayvanınızı almadan önce ekipman maliyetini de hesaba katın.  

  

Dağ gelinciği

Zz0wZGM1OTA5NGE1MTUxMWVjOWQ4ZWMyMzIzMWRlY2UxZA==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiMGRjNTkwOTRhNTE1MTFlYzlkOGVjMjMyMzFkZWNlMWQiXSwiZXhwIjoxNjUwMjk0NTg1fQ Bakımı kolay evcil hayvanlar

Şirin, oyuncu ve eğlenceye bayılan dağ gelincikleri, onlarla oynamaya yeterince zaman ayırabiliyorsanız harika bir egzotik evcil hayvan olabilir. 

İdeal yaşam koşulları: Dağ gelinciklerinin her gün birkaç saat gözetiminizde oyun oynaması gerekir ancak gözetim altında tutmadığınızda geniş bir kafeste tutmalısınız, aksi takdirde çevrelerine zarar verebilirler. Mutlaka tasma kullanmak kaydıyla dışarıya da çıkarabilirsiniz.  

İlgi gereksinimi: Yüksek

Ömür: Beş ila on yıl

Bilmeniz gerekenler: Dağ gelincikleri son derece sosyal canlılardır, bu yüzden birden fazla almanız iyi olacaktır.  

  

px Bakımı kolay evcil hayvanlar