Young calm woman taking break in office for meditation.jpg

İş gününe en iyi niyetlerle başlasak bile, her şeyin üstesinden gelecek iradeyi göstermekte genellikle zorlanırız. Bazen, bütün o üretkenlik ipuçları, ideal bir diyete ve hatta mükemmele yakın bir ofis ortamına sahip olmak bile zorlanmamıza engel olamaz!

Üretken olmanın imkansız göründüğü ancak önemli bir iş tesliminin yaklaştığı zamanlarda, denenmiş ve başarısı kanıtlanmış bu üretkenlik tekniklerinden birini deneyin. Dünyanın çeşitli yerlerinde geliştirilen Pomodoro veya Kaizen gibi yenilikçi yöntemlerin, iş yerinde üretkenliğin tekrar kazanılmasını sağladığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, bu üretkenlik tekniklerini kişiselleştirmenin yöntemlerini de inceliyoruz; böylece bugüne kadar geçirdiğiniz en üretken günü, haftayı veya yılı geçirmek için ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahip olacaksınız.

Pomodoro Üretkenlik Tekniği ile temellere dönün

1980’lerde oluşturulan Pomodoro Tekniği, dünya çapında milyonlarca takipçisi bulunan en eski ve basit üretkenlik sistemlerinden biridir. Zamanı net bloklara ayırarak ilerlediği, bir yandan da planlama, takip ve kayıttan en iyi şekilde yararlandığı ve dikkat dağıtıcıların iş akışı üzerindeki etkisini minimuma indirmeye yardımcı olduğu için cazibesi büyük ölçüde basitliğine dayanır.

Nasıl yapılır?

Önce bir yapılacaklar listesi oluşturun, ardından en acil olarak odaklanmanız gereken görevi seçin. Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayın ve alarmı duyana kadar aralıksız çalışın. Tamamlanan ‘pomodoro’yu bir kağıt üzerinde işaretleyin, ardından 3 ila 5 dakika aktif dinlenme molası verin ve dört pomodoro yapana kadar bunu tekrarlayın. Bu noktada, işe dönmeden önce 15 ila 30 dakika mola verebilirsiniz. Bu 25 dakikalık seanslarınız bölünürse, neyin böldüğünü not alın ve sonra ilgilenin, ya da mümkünse alarm çalana kadar görmezden gelin. Pomodoro’larınızı Productivity Challenge Timer gibi uygulamalarla takip edebilir; ayrıca süre tutmak için telefon, hatta yumurta pişirme zamanlayıcısı bile kullanabilirsiniz. Kısa molalarınızı bir şey içerek, esneyerek veya biraz yürüyerek kendinize gelmek için düzgün bir şekilde kullanmayı unutmayın.

Pomodoro Tekniğini özelleştirin

Pomodoro Tekniği, hem işe hem de konsantrasyon düzeyinize uyacak şekilde pomodoro’ların uzunluğunu veya sayısını değiştirerek kolaylıkla uyarlanabilir. Örneğin, uzun bir mola vermeden önce üç defa tekrarlanan 30-45 dakikalık seanslar yapabilirsiniz. Ayrıca sıradan bir alarm sesinden daha az rahatsız edici olduğunu düşündüğünüz bir müzikli alarm kullanabilirsiniz ve molalarınızı mümkün olduğu kadar dinlendirici hale getirmenin yollarını keşfedebilirsiniz.

Kaizen Üretkenlik Felsefesi ile Japon üretkenlik tekniklerini deneyin

Pomodoro’nun aksine, Kaizen Tekniği uygulamalı bir yaklaşımdan ziyade felsefi bir yaklaşımdır. Kabaca ‘iyi değişim’ şeklinde tercüme edilebilecek olan Kaizen, yavaş ancak son derece güçlü bir dönüşüm yaratmak için işlerle ilgili düşünme, organize etme, planlama ve ele alma biçiminizi zaman içerisinde iyileştirmeyi kapsar.

Nasıl yapılır?

Kaizen; tekrarlanmalarını kolaylaştırmak için süreçlerin standartlaştırılması, verileri kullanarak ilerlemenin değerlendirilmesi, sonuçların hedeflerinizle karşılaştırılması ve sonuçların iyileştirilmesi için yeni yöntemler geliştirilmesi gibi bir dizi temel ilkeye dayanır. Ofiste enerji ve zaman harcadığınız bütün haftalık işlerinizi listeleyerek ve bunu iyileştirmek için toplantıları azaltmak, nelerin etkin bir şekilde otomatikleştirilebileceğini veya başkasına devredilebileceğini belirlemek ya da mevcut hedef ve projelerinizde ne kadar ilerlediğinizi düzenli olarak gözden geçirme alışkanlığı edinmek gibi yöntemler bularak başlayabilirsiniz.

Kaizen Felsefesi’ni özelleştirin

Kaizen, katı bir teknikten ziyade bir felsefe olduğu için sınırsız özelleştirme imkanına sahiptir. İlkeleri kendi iş gününüze uygulayın, üretkenliğinizi ve esenliğinizi nasıl iyileştirebileceklerini kısa sürede göreceksiniz.

Getting Things Done (GTD) / İş Bitirme Üretkenlik Tekniği ile işlerinizi stresten arındırın

Aslen David Allen’ın çok satan kitabı ‘İş Bitirici’de özetlenen İş Bitirme Yöntemi, işlerinizi organize etmek için basit ve stressiz bir yöntem sunar. Birçok farklı sorumluluk, proje ve toplantıyı bir arada yürütmeye çalışıyorsanız; bu metot, bütün işlerinizi net önceliklere sahip, üstesinden gelinebilir faaliyetler halinde düzenlemenin ve kategorize etmenin harika bir yoludur ve bunalma hissinin tarihe karışmasını sağlar.

Nasıl yapılır?

GTD tekniği, beş ana ilke etrafında kurulmuştur: Topla (görevlerden parlak fikirlere kadar her şeyi yazmak); Netleştir (görevleri aşılabilecek adımlara böl); Düzenle (kategoriler, öncelikler ve tarihler tayin et); Düşün (bir sonraki önemli görevi seçmek için organize edilmiş listeni gözden geçir); ve Yap (bir faaliyet seç ve işe koyul!).

İş Bitirme Tekniğini özelleştirin

Tekniğe gerçekten hakim olmak istiyorsanız sınırsız sayıda blogdan, Todoist gibi düzenleme uygulamalarından ve kitabın kendisinden faydalanabilirsiniz. Ancak bu teknik özelleştirmeye de müsaittir ve tercih ettiğiniz araçları kullanmanıza ve görevler için ayrılan zamanın esnek tutulmasına imkan tanır.

İpuçlarımız ve püf noktalarımız ile teknolojik cihazlarınızı evinizde zaman kazandıracak ve üretkenliğinizi artıracak şekilde dönüştürmeyi keşfedin:

Evinizin güvenliğiyle ilgili endişelerinize ev ve eşya sigortasıyla son verin!

Eviniz için ekonomik ve pratik güvenlik tedbirleri

 

px Bugün deneyebileceğiniz en etkili üretkenlik teknikleri