İş yerinde stres yaşamak hiç kolay değildir. Ayrıca iş açısından da kötüdür. Stres altındaki çalışanlar işe bağlılığını yitirir, üretkenlikleri azalır ve stres yaşamayan meslektaşlarına göre daha fazla hastalık izni alır. 

Neyse ki çalışanlarınızı daha mutlu ve üretken tutmak için yapabileceğiniz birçok şey var. İşte sizi harekete geçirecek dokuz fikir. 

1. Çalışanlarınız için net hedefler belirleyin

İnsanlar en çok hedeflerini tam olarak bildiği zaman üretken olur. Net hedeflere sahip olmamak görev ve sorumluluklar ile ilgili kaygıya yol açabilir ve çalışanların stresini artırabilir. 

2. Dinleyin

Çalışanlarınızın çok fazla sorumluluk altında olmamasını sağlamanız çok önemlidir ve endişelerini dile getirmelerini teşvik etmeniz gerekir. 

2. Dinlenmenin üretkenlik üzerindeki faydalarını araştırın ve teşvik edin 

Birçoğumuz gücümüzün son zerresini harcayana kadar çalışmanın üretkenliği artırdığını düşünür ancak kazançların kayıplardan düşük olmaya başladığı bir nokta vardır. 

3. Aynı anda bir işi yapmayı destekleyin 

Aynı anda birden çok iş yapmak üretkenlikle ilgili bir efsanedir; üstelik, son derece streslidir. Dikkati dağıtan unsurlar arasında başta gelenlerden biri e-postaları kontrol etmektir; bu yüzden, çalışanlarınızın günde sadece birkaç defa e-postalarını kontrol etmesini teşvik edin ve onları imzalarına gerçekten acil durumlarda telefonla ulaşılmasını tercih ettiklerine dair bir not eklemeye teşvik edin.

4. Mesai saatleri dışında e-posta yasağı uygulayın 

Beyninizin yarısı hala işi düşünürken dinlenmenin faydalarını göremezsiniz. Çalışanlarınızın iş ortamının hissettirdiklerinden tamamen uzaklaşması, işe döndüklerinde daha rahat odaklanmalarını sağlayacaktır.

5. Daha fazla sonuç almaya ve daha kısa mesai sürelerine odaklanın

Bir yandan işten biraz erken çıkabilmek veya işe biraz geç gelebilmek çalışanlarınızın hayatını kolaylaştıracak, diğer yandan ise işleri tamamlayacaklarına güvenilmesi onların sürece daha fazla dahil olduklarını hissetmelerini sağlayarak üzerlerindeki baskıyı azaltacak. 

6. Ofisi elden geçirin

Unutmayın, sıkıcı bir dekorasyon ve şiddetli bir floresan ışığı stresin düşmesini engeller. 

7. Ofis dışında buluşmaları teşvik edin 

Biraz egzersizin, temiz havanın ve manzara değişikliğinin yapabileceklerini gördüğünüzde şaşıracaksınız. 

8. Ücretsiz meditasyon uygulaması abonelikleri sağlayın 

Uygulamaların düzenli kullanılmasını teşvik ederseniz, çalışanlarınız meditasyon yapmanın kalıcı etkilerini kısa süre içinde görmeye başlayacak. 

9. Örnek olun

Teşvik ettiğiniz şeyleri kendiniz yapmazsanız, çalışanlarınız da yapmaya gerek görmeyecektir. Üstelik, bunları yapmak sizin de stresinizi azaltacak!  

 

px Çalışanların stresini azaltacak dokuz harika ve basit yöntem