Dont overdo it at work how to avoid burnout

İş yerinde stres, özellikle yüksek performans sergileme ve işini kaybetmeme yönünde aşırı bir baskı hisseden gençler arasında yükselişte. 

Çalışanların neredeyse %8’i stres altında hissediyor ve yarısı stresi yönetme konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunu dile getiriyor. Hayatımızın dörtte birini çalışarak geçirdiğimizi düşünerek, sakin kalmanın ve zihninizi boşaltmanın yollarını sizin için derledik. 

Çok düşünceli olduğumuz zamanlarda etrafımızda olup bitenleri fark edemeyebiliriz. Bilinçli farkındalık, düşüncelerimizin, hislerimizin ve çevremizin her an farkında olmayı öğretir, anda yaşamamıza ve stres veya anksiyete belirtilerini erken tespit etmemize imkan tanır. Bilinçli farkındalık, düzenli olarak düşüncelere kulak vermekten yoga ve meditasyon yapmaya kadar farklı şekillerde uygulanabilir. Meditasyona yeni başlıyorsanız, Headspace uygulamasını size tavsiye edebiliriz.  

Yediklerimiz kim olduğumuzu gösterir ve stresli zamanlarda vücudumuz doğru gıdalara ihtiyaç duyar. Kronik stres protein ihtiyacını artırır, dolayısıyla yağsız et, balık ve yumurta tüketiminizi artırmanız gerekir. Unutmayın, stres sindirim sistemindeki kan akışını azalttığı için aşırı yemekten kaçınmalısınız. 

Belki imkansız olduğunu düşüneceksiniz ama kafein tüketiminizi azaltmaya çalışın. Her çıkışın bir inişi vardır ve sabah kahvesinin verdiği ilk enerji dopinginden sonra zaman geçtikçe enerji düzeyiniz düşmeye başlar.

Genellikle zihin ve vücut birbirinden ayrıymış gibi düşünülür ancak vücudumuzu etkileyen şeyler zihinsel iyiliğimizin üstünde de güçlü bir etki yaratabilir. Düzenli egzersiz, stres hormonlarını azaltarak depresyon ve anksiyete riskini %25’e varan oranda düşürür. Ayrıca enerjiyi artırır, uykuyu iyileştirir, özgüveni destekler ve sakin kalmaya yardımcı olur. 

Çalışmak için yaşamadığımızı, yaşamak için çalıştığımızı unutmayın. Stresinizi hafifletecek ve başarma hissi sağlayacak hobilerin keyfini sürmeye veya yeni beceriler edinmeye zaman ayırın. Vücudunuza ve zihninize özen göstermek için zaman ayırırsanız işinizin üzerinizde yarattığı her türlü stresin üstesinden daha iyi gelebilirsiniz. 

  

px Çalışanların stresten kaçınma yolları