Çocuklarınız ile mutfakta yemek yapmak ailenin tamamı için eğlenceli bir etkinliktir ve çocuklara sağlıklı yemek yemeyi öğretmek için harika bir fırsattır. Ancak dikkatli olunmadığında, mutfak; çocuklar bir yana, yetişkinler için bile tehlikeli bir yer olabilir! Keskin aletler, sıcak tavalar ve çiğ malzemeler sorunlara yol açabilir; bu yüzden mutfakta çocukların güvende kalmasını sağlamak için hazırladığımız bu basit rehber ile gerekli bilgileri edinin.

Mutfakta güvenlik için temiz ve sağlıklı kalmak önemlidir. İşe ellerini düzgün bir şekilde yıkayarak, uzun saçlarını toplayarak ve giysilerini korumak için önlük takarak başlayın. Onlara örnek olmanız önemlidir, bu yüzden siz de mutlaka bütün kurallara uygun çalışın!

Kullanacağınız hamurda çiğ yumurta varsa, hamurun pişmeden yenmemesi çok önemlidir. Gözünüzü çocuklarınızdan ayırmayın ve küçük elleri (ve ağızları) kaseden uzak tutun.

Kazaları önlemek için sıcak tavaları arka ocakların üzerinde bırakın. Ellerinizi fırın eldiveni ile koruyarak tavaları sapından tutun; ayrıca fırından veya mikrodalga fırından bir şeyler çıkarırken de bu eldivenleri kullanın. Elektrikli aletlerin kullanıldıktan sonra kapatıldığından emin olun, kaymayı önlemek için yere dökülen bir şey olursa hemen silin ve mikrodalga fırında metal kullanmaktan kaçınma gibi temel tedbirleri uygulayın.

Çocuklarınız ile sık yemek yapıyorsanız, onlara uygun ekipmanlar almayı da düşünebilirsiniz. Bunların kullanımı daha kolaydır, kırılmaları ve kazaları önlemeye yardımcı olur ve bıçak gibi küçük aletlerden kaymaz kaselere kadar birçok farklı seçenek mevcuttur.

Mutfaklar tehlikeli olabilecek birçok nesne ile doludur, bu yüzden küçük elleri büyük bıçaklar ve doğrayıcılar gibi eşyalardan uzak tutmaya çalışın. Bunlar, yalnızca sizin gözetiminizde ve dikkatle kullanılmalıdır. Doğrayıcı kullanırken çocuklar sadece cihaz kapalıyken ve fişi takılı değilken malzeme koyabilir. İşinizi tamamladığınızda bıçakları kesinlikle diğer aletler ile birlikte evyede bırakmayın çünkü ellerini yıkayan biri için tehlikeli olabilir. Bunun yerine, bıçakları ayrıca yıkayın ve kurutmak için dikkatlice yan tarafa bırakın.

 

px Çocukların mutfakta güvende kalması için öneriler