Ailenizin finansal geleceğini güvenceye almanız, kendi paranızı biriktirmek kadar ailenize tasarruf etmeyi öğretmekle de ilişkilidir. Çocuklarınıza paranın değerini ve para yönetimini öğretmeniz, hayat boyu faydasını görecekleri bir derstir. Bununla birlikte, ebeveynlerinden alacakları destek sayesinde ayaklarının üzerinde durabilecekleri zamanlar da olacaktır.

İşte çocuklarınızın finansal geleceği için para biriktirmeye başlamanın en iyi yöntemleri:

Doğar doğmaz tasarruf etmeye başlayın

Para biriktirmeye başlamanın en kolay yollarından biri, erken tasarruf etmeye başlamaktır. Çocuğunuzun doğduğu günden itibaren birikim yapabileceğiniz tasarruf hesabı seçenekleri vardır ve bu hesaplar uzun vadede büyük bir fark yaratabilirler. Bu hesapları kullanmayı tercih ederseniz, düzenli olarak küçük ödemeler yapabilirsiniz. Bayram ve doğum günü gibi özel günlerde ise ara ödemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Hediye yerine para

Kısa sürede modası geçen hediyeler vermek yerine, daha anlamlı bir şey yapmak istemez misiniz? Örneğin, müzik dersleri veya spor malzemesi gibi bir hobiye yönelik harcamalar için çocuğunuz ile birlikte para biriktirebilirsiniz. Çocuğunuza hediye alan yakınlarınızdan da bunu yapmasını isteyebilirsiniz. Bu, çocuklara bir eşya veya deneyim için para biriktirmeleri gerektiğini de öğretir.

Harçlık verin

Çocuğunuzun geleceği için para biriktirmenin en iyi yolu hem tasarruflarınızı artırmak hem de çocuğunuza kendi parasını etkin bir şekilde yönetmeyi öğretmektir. Çocuğunuz yeterince büyüdüğünde, düzenli olarak harçlık vermeye başlayabilirsiniz. Hedeflere yönelik plan, bütçe ve tasarruf yapmak için çocuğunuzla birlikte çalışabilirsiniz.

Temel bilgileri öğretin

Birçok eğitim kurumu, çocuklara finansal bilinç vermez; bu yüzden, bu boşluğu sizin doldurmanız gerekir. Bu; birikim, kredi kartlarının çalışma mantığı, yatırım yapmak veya emekli maaşının önemi gibi finansal konuları kapsar. Bu bilgiler, yetişkinliklerinde büyük önem kazanır ve paranın değerini erken yaşta öğrenmelerini sağlar.

Uygulamalar kullanın

Para yönetimini eğlenceli hale getirmek için bir uygulama kullanın. Örneğin, Manibux, çocuklarınıza harçlık gönderebileceğiniz, okul harçlıklarının, harcamalarının ve biriktirdikleri paraların takip edilebileceği bir platformdur.

Borçlarınızı kapatın

Çok fazla borcunuzun olması halinde, size bir şey olursa veya gelir akışınızda problemler meydana gelirse, aileniz savunmasız kalabilir. Kazandığınızdan fazlasını harcamamaya veya örneğin kredi kartı kullanıyorsanız borcunu her ay tamamen ödemeye çalışın.

Paradan bahsedin

Son olarak, çocuklarınızın paraya yaklaşımının sizin yaklaşımınıza bağlı olacağını unutmayın. Finansal durumunuz ile harcama, tasarruf ve yatırım yöntemlerinizden bahsetmekten çekinmeyin. Çocuklarınız büyüdükçe, onları karar alma sürecinize dahil edin ve kendi geleceklerine yönelik birikim yapmalarını teşvik edin. Bu, yetişkinliğe geçiş yaparken para konusunda sağlıklı bir yaklaşım sergilemelerini ve harcama ile tasarrufa yönelik sağlıklı alışkanlıklara sahip olmalarını sağlayabilir.

Her yaşa yönelik önemli ipuçlarımız ve püf noktalarımız ile çocuklarınızın mutlu, başarılı geleceklere sahip olmasına rehberlik edin.

İnternette çocuklarınızın güvenliğini sağlayın

Çocuklarınızla koronavirüs hakkında konuşmanın yolları

İşinizi ve çocuk bakımını bir arada yürütürken üretken kalmanın yolları

 

px Çocuklarınızın finansal geleceğini güvenceye almanın yolları