Tavşanlarla oynayan çocuk

Yasaklı ırk ve türler dışındaki tüm hayvanlar, sağlığı ve refahı ön planda tutulmak kaydıyla evde beslenebilir. Peki evdeki sadık dostlarınıza verdiğiniz evcil hayvan mamalarının içinde ne olduğunu gerçekten biliyor musunuz? Köpekler için vegan ödül mamalarının ve glütensiz kedi mamalarının popülerleştiği günümüzde dört ayaklı dostlarımızın en çok neye ihtiyaç duyduğunu bilmek zor olabilir. Bu yeni diyet trendlerine göz gezdiriyoruz ve evde sağlıklı ve besleyici evcil hayvan mamaları hazırlayabilmeniz için bazı püf noktalarına yer veriyoruz. 

Etten vazgeçmeli misiniz?

Vegan ve vejetaryen diyetleri gittikçe popülerleşiyor olsa da genellikle köpekler ve kediler için yeterince besleyici değildir. Konserve mama yerine taze mamaya geçmeyi düşünüyorsanız, çiğ etin bakteriler nedeniyle tehlikeli olabileceğini unutmayın. Bu yüzden, et vermeden önce etin iyice piştiğinden emin olun ve protein, karbonhidrat ve yağ içeren dengeli bir diyeti hedefleyin.

Aşırıya kaçmamanın yolu

Diyet ve porsiyon boyutu hayvanın ırkına ve aktivite düzeyine göre değişir; bu nedenle, emin olmadığınız durumlarda bir veterinerden tavsiye almalısınız. Birçok diyetisyen köpek mamalarının yaklaşık yarısının et ve hayvan ürünlerinden oluşmasının gerektiği, kedilerin ise daha fazla protein ihtiyaç duyduğu ve köpeklere göre daha seçici olabileceği konusunda hemfikirdir. Balık ve yumurtanın yanı sıra yeşil yapraklı ot ve sebzeler, patates, balkabağı ve baklagiller iyi besin kaynaklarıdır.

Çiğ sebzeler önce püre haline getirilmelidir, bazı tahıllar ise enflamasyonu artırabileceği için başlangıçta azar azar verilmelidir. Yemek artıklarını verirken dikkatli olun; insan tüketimine yönelik gıdaların tuz veya protein içeriği çok yüksek olabilir. Pişmiş tavuk göğsü gibi gıdalar ise ara sıra ödül olarak verilebilir. 

Sıfırdan başlamak

Evcil hayvanınız için mama hazırlamaya sıfırdan başlayacaksanız, köpekler için et, sebze ve tam tahıllı karbonhidrat kombinasyonu ile başlamanız en iyisidir. Bu tür bir kombinasyon için örneğin pişmiş hindi kıyması, esmer pirinç, ıspanak ve kabak kullanılabilir. Kediler içinse et proteini, karbonhidrat, lif ve yağ karışımı idealdir; örneğin, somon, bezelye, pişmiş tatlı patates ve düşük miktarda balık yağı kullanabilirsiniz. Vitamin veya kalsiyum takviyeleri kullanmak da faydalı olabilir. Ayrıca, atıştırmalık olarak işlenmiş ödül bisküvileri yerine küçük porsiyonlar halinde yağsız et veya sebze tercih edin.  

Kaçınılması gerekenler

Son olarak, bazı gıdalar kedi veya köpek gibi evcil hayvanlar için zehirli olabilir. Tüylü dostlarınıza aşağıdaki gıdaları vermekten kaçının:  

·       Çikolata

·       Üzüm

·       Çiğ veya az pişmiş et 

·       Soğan

·       Kafein içeren ürünler

·       Sarımsak

·       Kuru üzüm

  

px Evcil hayvanlarınızın sağlığını destekleyecek ipuçları!