shutterstock_127057241(red).jpg

Kendin Yap yöntemi için iki önemli ilke söz konusudur: Kendin Yap ve Kendini Yaralama. Bu yüzden, eğer acemiyseniz ve bir yerlerinize  zarar vermeden başarılı sonuçlar elde etmeye yönelik ipuçlarına ihtiyacınız varsa, arayışınız burada sona eriyor! Size, Kendin Yap projelerinde yaralanmamanız için beş ipucu öneriyoruz:

Doğru ekipmanları kullanın

  • Düşebilecek nesneler için kask ve çelik burunlu ayakkabılar kullanın

  • Gürültülü aletler kullanıyorsanız kulak tıkacı takın veya susturucu kullanın

  • Gözlerinizi uçan nesnelerden korumak için iş gözlüğü kullanın

  • Kesik riski varsa koruyucu eldiven kullanın

  • Toz veya zehirli buhar olan yerlerde yüz maskesi kullanın (ve tabii ki pencereyi açın!)

Elektrikli aletleri doğru kullanın

Talimatları okuma alışkanlığı olan birisi değilseniz, bu kötü huydan bir an evvel vazgeçmeniz gerekiyor. Aletlerinizin kablolarının aşınmış veya muhafazalarının kırık olup olmadığını mutlaka kontrol edin ve şüpheli görünen bir şey varsa değiştirin. Kabloyu ısıdan, yağdan, keskin kenarlardan uzak tutun ve kablonun üzerine basmaktan kaçının. Elektrik bağlantısını keserken kabloyu değil, fişi tutun.

Çalışma alanını düzenli tutun

Kendin Yap yaralanmalarının en büyük sebeplerinden birisi, çalışma alanının düzensizliğidir. Sakın bu tuzağa düşmeyin. Zeminde takılabileceğiniz şeyler bulunmamasına dikkat edin ve özellikle keskin aletleri düzgünce saklayın. Her zaman aydınlık bir çalışma ortamına sahip olduğunuzdan emin olun.

Merdivenleri yakından tanıyın

Bu detay, düşündüğünüzden çok daha önemli olabilir! O yüzden bir merdiveni yerleştirirken, 1/4 kuralına uyun. Kaymayı önlemek için merdivenin her 1 metresi için taban kısmı duvardan 25 santimetre uzakta olmalıdır. Pek çok yaralanma, yukarı noktalara yetişmeye çalışırken gerçekleştiğinden, iş için çok kısa bir merdiven kullanmaktan kaçının. Ve bir kez daha tekrarlıyoruz, talimatları okuyun.

Sınırlarınızı bilin

Yeterli beceriye sahip olmadığınız işlerden uzak durun. Kendinize güvenmiyorsanız, daha tecrübeli arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyebilirsiniz. Herhangi bir işe başlamadan önce, ne yaptığınızdan mutlaka emin olun. YouTube eğitim videolarının tam da bu işe yaradığını unutmayın!

px Kendin Yap projelerinde yaralanmaları önlemek için belli başlı 5 kural