Mutfakta_Yangin_Post_Ici-2 Mutfakta Yangın Çıkarsa Ne Yapmalı?

Mutfak, bir evde yangın çıkması en muhtemel odalardan biridir. Ocak, fırın, kattle derken mutfağınız adeta patlamaya hazır bir bombaya dönüşebilir. Bu sebeple olası bir yangın durumunda paniklemeden ne yapacağınızı bilmek önemli. Biz de sizler için önemli olduğunu düşündüğümüz maddeleri sıralamak istedik:

  • Böyle kötü bir sürprizle karşılaştığınızda öncelikle paniklemeden hızlı hareket etmeyi denemelisiniz. Panik sizi yanlış yönlendireceği gibi hızlı olmak da yangına bir an önce müdahale etmenizi sağlayacak.
  • Eğer yangın fırında veya mikrodalgada meydana geldiyse ilk yapacağız şey fırının fişini çekip kapağını kapatmak. Bu sayede oksijensizlikten fırının içerisindeki alev sönecektir. Eğer, yangın durmuyorsa vakit kaybetmeden itfaiyeyi aramanız gerekir.
  • Eğer yangın bir tava veya tencere yüzünden meydana geldiyse anında fırın eldivenlerinizi elinize geçirin ve tencerenin kapağını kapatmaya çalışın. Bu işlemi yaptıktan sonra tencereyi ocağın üzerinden alın ve ocağı tamamen kapatmaya çalışın. Bu işlem tencerenin içerisindeki oksijeni tükettirip alevin sönmesini sağlayacak. Eğer, tava veya tencerenizin kapağı yoksa yangın tüpüyle işlemi gerçekleştirmeye çalışın. Yalnız tüpü alevlere doğru değil yangının merkezine doğrultmanız daha hızlı ve doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak.
  • Eğer yangın kızmış yağdan kaynaklanıyorsa sakın! su kullanmayın. Yağ, gelen suyu reddedecektir ve su, yağın yayılmasına yol açabilir. Bu da yangının genişlemesine neden olabilir. Bunun yerine, yangın küçükse kapakla tencere ve tavanızın üzerini örtmek, yangının üzerine kabartma tozu veya tuz dökmek, ıslak bir havlu ile yangını yumuşatmak ve yangın tüpü kullanmak en sağlıklı seçeneklerden olacak.
  • Yangına havlu, önlük veya farklı bir kıyafetle vurmaya sakın kalkışmayın. Çünkü bu tarz bir aksiyon ateşi yellemenizi ve onun daha da alevlenmesine sebep olabilir.
  • Tüm denemelerinize rağmen yangın hala sönmüyorsa vakit kaybetmeden 110’u arayıp itfaiye çağırmanız gerekir.
  • Son olarak; kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmak ve bunları en az zararla atlatmak için ev sigortanızı yaptırın, geleceğe güvenle bakın.

px Mutfakta Yangın Çıkarsa Ne Yapmalı?