shutterstock_505425322.jpg

İmkanı olduğu takdirde, yüksek teknolojiye sahip bir otomobil kullanmayı kim istemez ki? Piyasada, motorunuzdan en yüksek performansı elde etmenize yardımcı olan otomobil cihazları mevcut. İşin güzel tarafı, bunlara sahip olmak için öyle sandığınız gibi zengin olmanıza da gerek yok!

En son otomobil teknolojileri, geceleri siyah giyen bir bisiklet sürücüsü veya aniden karşıdan karşıya geçen yaya gibi ihmalkar kişileri tespit etmek için kızılötesi sensörler kullanıyor. Bu sensörler, böyle riskli durumlarda uyarı veriyor, hatta otomatik olarak fren yapmanızı sağlıyor.

En yakın akaryakıt istasyonu gibi önemli sürücü bilgileri artık ön camınızın kenarlarında gösterilebiliyor. Bu sayede, navigasyon cihazınıza veya başka bir şeye bakmak için gözünüzü yoldan ayırmanıza gerek kalmıyor. Standart otomobiller, artık yönlerini bulmak ve önemli noktaları tanımak için uydu navigasyonu kullanıyor. Ayrıca, otomobilinizin şeritteki konumu hakkında gerçek zamanlı görüntüler de sağlayabiliyor.

Başka bir yeni teknoloji ise göz izleme… Bu cihaz, sürücünün gözlerini takip ediyor ve yorgunluk veya dikkatsizlik belirtileri algılarsa sizi uyarıyor. Başka bir ‘uyuklama uyarısı’ teknolojisi ise, tipik sürüş alışkanlıklarınızı öğrenerek yorgunluktan dolayı bu alışkanlıklar değişmeye başladığında sizi uyarıyor.

Bir de küçük uyarımız var: tüm bu sistemlerin tamamen denenmiş ve test edilmiş olmadığını bilmeniz gerekir. Akıllı hız uyarlaması kullanan otomobiller üzerinde yapılan çalışma, sürücüler daha keskin bir şekilde şeritten ayrılmaya ve geri dönmeye zorlandığı için sollamanın potansiyel olarak daha az emniyetli olduğunu ortaya koymuştur. Ancak araştırmacılar, otomatik pilotun takip mesafesine uyulmaması oranını azalttığını teyit etmiştir.

Sürücüsüz bir gelecek

Nesnelerin İnterneti uygulaması, sürekli olarak büyüyen bir teknoloji… Çarpışmaları önlemek için otomobillerin birbiriyle kablosuz internet aracılığıyla iletişim kurmasına imkan tanıyor ve geçmeye hazırlandıkları yollardaki trafik sıkışıklığı konusunda sürücüleri uyarabiliyor. Tabii ki bu özellikler, ancak birçok arabanın akıllı olması halinde işe yarıyor. İşin iyi yanı, bu yeni nesil gelişmiş araç sistemleri gittikçe daha da yaygınlaşıyor ve 2020 yılına kadar her beş araçtan birinin ‘bağlantılı’ olacağı öngörülüyor.

Birçok insan, sürücüsüz otomobillerin, uzak geleceğe dair bir hayal olmadığına ve hayatımıza girecekleri günlerin gittikçe yakınlaştığına inanıyor.

Google ‘her zaman tetikte ve asla dikkati dağılmayan’ otomatik Waymo otomobilini her geçen gün daha da mükemmel bir hale getiriyor. Volvo’nun 2020 yılında piyasaya sürülecek ‘ölümlü kazaları önleyen akıllı otomobili’ de, kaza olasılığını önlemek üzere akıllı teknolojiler kullanma vaadinde bulunuyor. Bazı otomobil üreticileri, park etmeye izin verilen yerleri anlamak için tabelaları okuyarak kendi başına park yeri bulabilen modeller geliştiriyor.

Tabii bu heyecan verici teknolojik gelişmeler, bazı ilgi çekici soruları da beraberinde getiriyor: otonom bir aracın davranışlarından ileri gelen yasal sorumluluk kime ait olmalı? Bir otomatik pilot, yollardaki diğer araçları kullanan insanların öngörülemez davranışlarını gerçekten tahmin edebilir mi?

Yanıtlanamayan bu sorulara rağmen; teknoloji çevrelerinde, akıllı otomobillerin er ya da geç insan hatasını ortadan kaldırarak sürüşü daha güvenli hale getireceğine yaygın olarak inanıldığını da vurgulamakta fayda var.

px Otomobilinizi en son teknolojiyle donatmanızı sağlayacak cihazlar