restoranda yemek yiyen kadın arkadaşlar

İş yerinde uzun ve zor bir gün geçirdikten sonra bile bazı gıdaları tükettikten sonra ruh halinizin bir anda iyileştiğini hissettiniz mi? Bunun sebebi, ruh halini canlandıran harikulade özellikleri olabilir. Araştırmalar, meyve, sebze ve deniz mahsulleri gibi bazı gıdaların vücut üzerinde daha mutlu ve tok hissetmeyi sağlayan bir kimyasal etki yarattığını ortaya koymuştur. Ruh halini canlandıran gıdaları herhangi bir öğüne eklemeye yönelik olarak aşağıda sunduğumuz önerileri inceleyin.

Kahvaltının bizi günün kalanı boyunca fiziksel ve psikolojik açıdan olumlu etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca, sabaha ruh halini ekstra canlandıran kahvaltılıklarla başlamak, üretken bir gün geçirmeye en iyi şekilde hazırlanmanızı sağlar. Kalsiyum bakımından zengin yoğurt, yumurta, muz, avokado, yaban mersini ve kabak çekirdeği gibi gıdalar, iyi hissetmeyi sağlayan vitaminler, antioksidanlar ve antienflamatuarlar ile doludur. Muz, yoğurt ve avokado üzerine kabak çekirdeği serpiştirerek bir yeşil smoothie kasesi yapabilirsiniz. Ya da ıspanak eşliğinde çırpılmış yumurta ve somon deneyin.

Öğle yemeğinde ağır, şekerli veya tuzlu gıdalar yemek hem öğleden sonra uyuşukluk hissetmenizi sağlar hem de ruh halinizi bozar. Yüzünüzü güldürecek bir salata ile vücudunuza vitamin ve magnezyum gibi besin takviyeleri yapın ve öğününüz son derece renkli ve lezzetli olsun. Keçi peyniri, kiraz domates, kinoa, mantar ve tavuk bu lezzetli takviyeler için birkaç örnek… Hangi leziz salatayı yapmaya karar verirseniz verin, zeytinyağı ve karabiberli basit bir zerdeçal sosu hazırlayabilirsiniz. Zerdeçalın güçlü antienflamatuar ve serotonin artırıcı özelliklerinin olduğunun kanıtlandığını da hatırlatalım.

Bol miktarda omega-3 içeren deniz mahsullerinden oluşan bir öğün ile, sağlıklı yemek yiyerek gününüzü mutlu tamamlayın. Somon, pisi balığı, midye ve istiridye, beyin hücrelerine faydalı B12 vitaminini yüksek miktarlarda içerdiği ve ruh halinizin düzenlendiği kaynak olan tiroidinizi düzene sokan besinler olduğu bilinmektedir. Depresyonla mücadele eden kuşkonmaz eşliğinde leziz bir ızgara pisi balığı hazırlayın; akşam boyu iyi hissedeceğinizi garanti ederiz.

Daima genç kalmayı mı hedefliyorsunuz? Özel tavsiyelerimiz ile ileri yaşta sağlık ve esenlik önerileri hakkında daha fazlasını öğrenin. 

Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek için en iyi smoothie tarifleri

 

px Ruh halinizi iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış gıdalar